Hawana pełna wrażeń

Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy nasz spacer po stolicy Kuby. Poznaliśmy już trochę Starą Hawanę – czas, więc na zapoznanie się z nową częścią tego ciekawego i fascynującego miasta. Zwiedzanie nowej część Hawany rozpoczniemy od Paseo del Prado. Wyłożony marmurową kostką ocieniony drzewami, pod którymi można odpocząć na drewnianych ławkach Bulwar Prado stanowi jakby granicę między La Habana Vieja, a centrum Hawany. Na Prado każdego dnia można spotkać artystów malujących obrazy, samozwańczych przewodników nagabujących turystów oraz ulicznych grajków, którzy swoją muzyką tworzą miłą atmosferę tego miejsca. Spacerując po Prado dojdziemy do promenady Malecon.

 

Malecon w Hawanie – najsłynniejszy i najdłuższy (według różnych źródeł 6-8 kilometrów długości) kubański deptak został wybudowany przez amerykańską armię w 1901 roku. Przebiega nad samym brzegiem oceanu i stanowi ważne dla kubańczyków miejsce, w którym, szczególnie wieczorami toczy się intensywne życie towarzyskie. Kubańczycy spotykają się tam na plotki, słuchają muzyki i przyglądają się spacerującym turystom. Oferuje (przed samym wieczorem) mnóstwo małych stoisk z piciem i jedzeniem oraz niesamowite widoki zachodu słońca.

 

Pomiędzy naszpikowaną turystycznymi atrakcjami Starą Hawaną, a najbardziej luksusową dzielnicą Hawany – Vedado znajduje się dzielnica mieszkalna i handlowa La Habana Centro stanowi ona centrum życia mieszkańców Hawany, aby poznać bliżej życie przeciętnych hawańczyków koniecznie trzeba wybrać się na spacer po tej dzielnicy.
Kolejnym ważnym miejscem Nowej Hawany jest Plac Rewolucji. Imponujący rozmiarami (72 tysiące metrów kwadratowych) plac stanowi dla kubańczyków miejsce symboliczne. Najważniejsze miejsce tego placu to monumentalny pomnik kubańskiego bohatera narodowego Jose Marti. Budynki znajdujących się przy Placu Rewolucji ministerstw zdobią charakterystyczne podobizny Che Guevary i Camila Cienfuegosa.

Kierując się na północ od Placu Rewolucji dotrzemy do Avenidas de los Presidentes. Idąc usytuowanym pośrodku alei deptakiem trafiamy do całkiem innego bardziej rozwiniętego i bogatszego kraju: domy są tu ładniejsze, często otoczone zadbanymi ogródkami, trawniki zielone i pięknie rozrośnięte drzewa. Wzdłuż całego deptaku rozmieszczone są podobizny nie tylko przywódców kubańskich, ale też innych krajów Ameryki Południowej.

Zwiedzając Hawanę warto zobaczyć jeszcze wiele innych atrakcyjnych miejsc np.:

Kapitol – zbudowany na podstawie tego samego projektu, co Kapitol waszyngtoński, zwieńczony trzecią co do wielkości na świecie 94-metrową kopułą. Budowę tego obiektu rozpoczęto w roku 1926, kiedy Kuba była pod silnym wpływem Stanów Zjednoczonych. Do rewolucji Kapitol stanowił siedzibę kubańskiego rządu.

Fabica del Arte – dawna fabryka przerobiona na galerię sztuki nowoczesnej, klub muzyczny i restaurację. W dzień można tu obejrzeć ciekawe wystawy, usiąść przy kawie, a nocą szaleć na imprezach do samego rana.

Hotel Nacional – usytuowany na skale nad brzegiem oceanu do dziś, mimo, że otwarty został w 1930 roku zachwyca i jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji dzielnicy Vedado.

Museo de la Revolucion (Muzeum Rewolucji) – w okazałym budynku, który wcześniej był siedzibą kubańskiego dyktatora Batisty poznamy historię Kuby z perspektywy rewolucji. Wstęp do muzeum jest płatny.

Necropolis Cristobal Colon (Cmentarz im. Krzysztofa Kolumba) – największy cmentarz w Ameryce Łacińskiej. Znajduje się tu ok. dwa miliony białych nagrobków, oddany do użytku w 1876 roku. W zależności od statusu społecznego zmarli chowani są w różnych sektorach (wstęp płatny).

Coppelia – słynna hawańska lodziarnia mieszcząca się w dzielnicy Vedado. Budynek lodziarni przypomina kształtem „latający spodek” inaczej UFO i może pomieścić do 1000 osób.

Zwiedzając Hawanę nie sposób oprzeć się przejażdżce starymi, pochodzącymi z lat 50-tych i 60-tych XX wieku, ale odrestaurowanymi amerykańskimi samochodami. Najpiękniejsze z nich czekają na turystów przed Kapitolem. Taka przejażdżka po Hawanie to na pewno fascynująca i niezapomniana przygoda.

W stolicy Kuby poza wymienionymi są też inne miejsca godne obejrzenia min. liczne muzea, kabarety, kluby muzyczne i inne atrakcje, więc na pewno do Hawany jeszcze wrócimy.